Az INSCOP közvélemény-kutató intézet a News.ro hírportál megrendelésére készült felmérése szerint a romániai polgárok jelentős része, pontosan 60,5 százaléka pozitívan értékeli az ország Európai Parlamenti (EP) képviseletének jövőbeli minőségét. A kutatás során megkérdezettek reménye, hogy a következő időszakban javulni fog a képviselet, arra utal, hogy a választások utáni politikai légkör sokak számára bizakodásra ad okot. Csak 23,1 százalék véli úgy, hogy a képviselet minősége változatlan marad, míg csupán 12,4 százalék számít romlásra. A válaszadók 4,1 százaléka pedig nem tudott vagy nem akart véleményt nyilvánítani.
EP-képvislet Románia
Érdekes megfigyelni, hogy a javulást várók között jelentős arányban találhatók a kormányzó pártok, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szavazói, valamint a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) támogatóik. Ezen szavazói csoportok körében a jövőbeli képviselet minőségével kapcsolatos optimizmus kifejezi a meglévő politikai támogatottságot és bizalmat a jelenlegi kormányzati vezetés iránt. Ezzel szemben azok, akik nem várnak változást, inkább a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szavazói közül kerülnek ki, akik a felsőfokú végzettségűek, a fehérgallérosok, a bukarestiek és a magasabb jövedelműek körében találhatók.
A kutatás másik fontos aspektusa az önkormányzati választásokkal kapcsolatos várakozásokra vonatkozik. Itt is a pozitív várakozások dominálnak: a válaszadók 66,2 százaléka érzi úgy, hogy a saját településükön javulni fog a helyzet, míg 22,6 százalék szerint a státusz nem változik, és csupán 9,6 százalék gondolja, hogy romlani fog.
A felmérés június 19. és 27. között készült, 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék. A mérések eredményei jól tükrözik a politikai táját, hiszen a PSD és PNL közös listája a legutóbbi EP-választáson 4,3 millió érvényes szavazat 48,55 százalékát szerezte meg. Ezen a listán a PSD 11, míg a PNL 8 politikusa kapott mandátumot. Továbbá, a szélsőségesnek minősített AUR 6 képviselőt küld az EP-be, míg az USR és társai 3 mandátumhoz jutottak.
Az EP-választáson résztvevők aránya is kiemelkedő volt, 52,4 százalékra rúgott, ami a romániai demokrácia iránti élénk érdeklődést jelzi. Az érvénytelen szavazatok száma is figyelemre méltó, amely a választási küszöböt és az SOS Románia párt eredményét egyaránt meghaladta.
Összegzésként elmondható, hogy az INSCOP felmérése a romániai politikum iránti bizalmat tükrözi. A választások utáni várakozások pozitív irányba mozdulnak, ami a jövőbeni politikai dinamika és az EP-képviselet minőségének fejlődése szempontjából is bíztató jelzés. A választási részvétel növekedése pedig azt mutatja, hogy a polgárok egyre inkább érdeklődnek a demokrácia folyamatai iránt, és hajlandóak aktívan részt venni azok alakításában.