Orbán Viktor Tusványoson kijelentette: a háborúpárti európai politikából fokozatosan a békepárti politika irányába haladunk

orbán tusványos

Az idő a békepolitika oldalán áll” – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Tusnádfürdőn, hozzátéve, hogy a békemisszió nem csupán a béke elérésére összpontosít, hanem sürgeti Európát, hogy végre önálló politikát folytasson. A kormányfő a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) keretein belül tartott előadásában megjegyezte, hogy az európai politika válságban van, mivel Európa feladta saját érdekeinek védelmét. A miniszterelnök beszédéről készült felvétel a tudósításunkban található videóban visszanézhető.

Orbán Viktor a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor zárónapján utalva az amerikai elnökválasztásra azt mondta: „Trump ante portas”. Azt hangsúlyozta, hogy ha Európa addig nem vált át békepolitikára, akkor Donald Trump választási győzelme után már csak a vereség beismerésével, szégyenkezve, és a politikai felelősséget egyedül vállalva lesz lehetősége cselekedni. Emlékeztetett, hogy az Európai Unió alapszerződése szerint az Unió célja a béke. A miniszterelnök elmondta, hogy Brüsszel sérelmezi, ha háborúpárti politikának nevezik a tevékenységüket, ők ugyanis azt állítják, hogy a háború támogatása a béke érdekében történik.

Orbán Viktor kitért arra is, hogy a magyar békemisszió kezdete óta már kapcsolatba lépett az amerikai és orosz külügyminiszter, a svájci és orosz külügyminiszter pedig tárgyalásokat folytattak. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök végre beszélt Donald Trump-pal, és az ukrán külügyminiszter Pekingbe utazott. „Ez azt jelzi, hogy a változások elkezdődtek” – tette hozzá.

Azzal folytatta, hogy a háborúpárti európai politikából fokozatosan a békepárti irányba mozdulunk. Kiemelte, ha a béke Ukrajnán és Oroszországon múlik, akkor nem várható béke, mivel azt kívülről kell elérni. Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra, hogy a háború brutális veszteségeket okoz mindkét félnek, ennek ellenére egyik fél sem hajlik a kiegyezésre. „Ennek két oka van: mindketten azt hiszik, hogy győzhetnek, és mindkettőt fűti a saját valós vagy vélt igazsága” – mondta. Az ukránok orosz inváziót látnak, amely sérti a nemzetközi jogot és területi szuverenitásukat, míg az oroszok NATO-katonai fejlesztésekkel vádolják Ukrajnát, és nem akarják látni a NATO-csapatokat az orosz-ukrán határon.

Orbán Viktor úgy vélekedett, hogy a jelenlegi nemzetközi helyzet „eszközöket ad a kezünkbe”, hogy újraértékeljük a biztonsági és politikai helyzetünket. Kifejtette, hogy a Nyugat „szellemi magányba” került, mivel eddig a saját értékeikre, például a liberális demokráciára alapozva tekintettek magukra, azonban az elmúlt két évben a világban jelentős átalakulás kezdődött, amelynek következményeként egyre több ország áll Oroszország mellé.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az európai politika összeomlott, Európa pedig feladta saját érdekeinek védelmét. Kiemelte, hogy az Egyesült Államok politikája hatással van Európára, és jelenleg a Brüsszel által bevezetett szankciók alapvetően sértik az európai érdekeket, növelik az energiaárakat, és versenyképtelenné teszik az európai gazdaságot.

Orbán Viktor úgy fogalmazott: a Párizs-Berlin tengely, amely eddig az európai hatalmi rendszer lényege volt, mára eltűnt, és helyette új erőközpontok, mint London, Varsó és Kijev jöttek létre. Kifejtette, hogy a lengyel tervek részeként Lengyelországnak az amerikai támaszpont szerepét kellene betöltenie.

A miniszterelnök szerint az utóbbi 150 évben sok változás történt, de a mostani átalakulások Ázsiából fakadnak, és a következő hosszú évtizedekben, akár évszázadokban Ázsia lesz a világ középpontja. Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Donald Trump azon dolgozik, hogy erre a helyzetre megtalálja az amerikai választ.

Európának két lehetősége van, az egyik, hogy skanzenné válik, a másik pedig, hogy stratégiát alakít ki, amely lehetővé teszi a fejlődést. A miniszter szerint a békemisszió célja, hogy Európa önálló politikát folytasson, és kapcsolatot építsen a világ többi részével. Orbán Viktor megemlítette, hogy a családtámogatási rendszert ki kell terjeszteni a határon túli magyarokra is, ezzel erősítve a szülőföldükön való megmaradást.

A kormányfő beszéde azt hangsúlyozta, hogy az eddigi politikai stratégiák számára új megoldások szükségesek a jövőbeni kihívások kezelésére.

Romániai hírek

Hírek

Erdélyi hírek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *